Pastatų tipifikavimas

Smulkiuose masteliuose nesinori pastatų visai išimti iš žemėlapio, bet jei pastatus tiesiog braižysime tokius, kaip yra, gausime atsitiktinį „smėlį“:

Negeneralizuoti pastatai smulkiame mastelyje virsta „smėliu“

Norėdami šito išvengti, turime pastatus generalizuoti. Pradžioje pastatus reikia supaprastinti (sumažinti kraštinių skaičių paliekant pagrindines/charakteringas). Antras pastatų generalizavimo etapas – tipifikacija. Žemiau aprašysiu tipifikacijos eksperimento, naudojant atvirą PostGIS sistemą, trumpą aprašymą.

Imame paprastą apibrėžimą: tipifikuoti – imti pastatų centrą ir jame braižyti minimalaus tinkamo dydžio kvadratą, orientuojant jį į artimiausią kelią. T.y. paprastam eksperimentui ignoruosiu pastatų pasiskirstymą, išdėstymo šablonus ir pan.

Mastelyje n pastatus, kurių plotas didesnis už kritinę ribą p, supaprastiname, o visus likusius – tipifikuojame. Tipifikavimo seka: iteruojame per pastatus, pradedant nuo didžiausio. Jei pastato centroide nubraižytas minimalus kvadratas yra toliau nuo kitų jau apdorotų (supaprastintų ar tipifikuotų didesnių) pastatų, tai pastato kvadratą braižome, priešingu atveju pastatas išmetamas (nebraižomas mastelyje n).

Pastatų generalizavimas (20m)

Aukščiau pateiktoje iliustracijoje štrichuoti – originalūs pastatai, geltoni – supaprastinti (paliekant tik kraštines, ilgesnes nei 20m), violetiniai – tipifikuoti pastatai.

Kažkur ties 40m jau pasiekiame lyg ir ribą, nes kai kurie tipifikuoti pastatai tampa net labiau išraiškingi už realybėje didesnius pastatus:

Pastatų generalizavimas (40m)

Toliau lieka žaisti su parametrais:

  • supaprastinimo/tipifikavimo riba konkrečiame norimame mastelyje (ši riba, panašu, turi būti gerokai didesnė už mastelyje matomą taško dydį),
  • minimaliu atstumu tarp pastatų.

Dar viena ne iki galo aiški detalė – kokius reikia naudoti kelius tipifikuotų pastatų orientavimui. Pradinė mintis lyg ir būtų naudoti kelius, kurie rodomi atitinkamame mastelyje, ir tai dažniausiai veikia, bet yra ir išimtinių atvejų, tarkime jei kelias eina iki sodybos su keliais pastatais, jei pastatus orientuosime į šio kelio galą, gausime nelabai teisybę atspindintį išsidėstymą puslankiu.

Pirmame įrašo paveiksle pateiktas pastatų „smėlis“ virsta tokiais simboliais, kurie turėtų aiškiau rodyti, kad čia yra atskiri pastatai:

Tipifikuoti pastatai

Šiuo principu tipifikuotus pastatus rasite atvirame Lietuvos topografiniame žemėlapyje: https://topo.openmap.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *