Trumpai apie Sentinel – 2 duomenis

Europos Kosmoso Agentūra (angl. ESA) teikia palydovinius duomenis, kuriuos galima nemokamai atsisiųsti ir vykdyti įvairias analizes ir tyrimus.

Patys populiariausi yra Sentinel – 2A ir Sentinel – 2B palydovų duomenys, kurie teikia aukštos rezoliucijos (10m, 20m, 60m rezoliucijos) optines nuotraukas, kurias sudaro 13 spektro juostų (angl. spectral bands).

Vaizdų dengimas:

https://sentinel.esa.int

Šias spektrines juostas įvairiai kombinuojant arba panaudojant įvairius algoritmus yra tiriama sausumos teminė sritis.

Pavyzdžiui kiekvienais metais įvairiose pasaulio vietose siaučia miškų gaisrai. Turint matomo spektro (RGB) palydovinę nuotrauką gaisro židinius dengia dūmai ir neįmanoma identifikuoti konkrečių gaisro židinio vietų, ar kiek vietovės yra pažeista. Tačiau panaudojus trumpų bangų infraredinį spektrą (angl. SWIR – short wave infrared), dūmai pasidaro permatomi ir pavyksta pamatyti, ko nesimato matomame spektre. Argi ne magija? :}

Vezuvijaus gaisras/ RGB/ SWIR

Taip pat pritaikius pavyzdžiui NDVI (normalizuotas augmenijos skirtumo indekso (angl. Normalized Difference Vegetation Index) formulę, sudaromi žemėlapiai, kurie leidžia įvertinti augalinės dangos būklę.

Lietuvos laukai/NDVI / RGB

Kadangi Sentinel – 2 palydovų duomenys yra teikiami kas 5 dienas, tai suteikiama galimybė nuolat stebėti įvairius žemės dangos pokyčius ar sudarius kaip anksčiau paminėjau NDVI žemėlapį, nuolat sekti augalinės dangos būklės kitimą per atitinkamą laiko tarpą.

NDVI žemėlapis, sudarytas iš Sentinel-2 palydovinių vaizdų nuo 2018m kovo mėnesio iki gruodžio mėnesio. (Lietuva)

Tie patys vaizdai matomame spektre:

RGB Sentinel-2 vaizdai nuo 2018m. kovo mėnesio iki gruodžio mėnesio. (Lietuva)

Yra sukurta labai daug įvairių internetinių aplikacijų, kur palydoviniai duomenys pateikiami vartotojams įvairioms analizėms atlikti. Viena iš jų yra VĮ “GIS-Centro” sukurta aplikacija, kur galima pamatyti naujausias Sentinel-2 palydovo vaizdų RGB, NIR ir NDVI mozaikas, taip pat galima atlikti dominančių sklypų augmenijos būklės analizę remiantis NDVI žemėlapio teikiama informacija, analizuoti ir tyrinėti žemės dangą. Išbandykite!

Dar vienas yra slovėnų pavyzdys “Sentinel Playground”, kur yra pateikti įvairių palydovų (Sentinel-2, Landsat-8, MODIS) vaizdai, su kuriais galima atlikti įvairias spektrinių juostų kombinacijas, stebėti žemės dangą, atlikti įvairias analizes, tyrimus ir pan. Išbandykite taip pat!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *